Jdi na obsah Jdi na menu
 


Manual

2. 11. 2008

ízda po zadních kolečkách se jmenuje manual a pokud se do něj nedostanete z nějakého jiného triku, říká se mu tail wheelie. Je to jedna z nejzákladnějších dovedností a věřte, že se vám bude určitě hodit při všech ostatních tricích prováděných přes tail. Velká výhoda manuálku taky spočívá v tom, že k němu nepotřebujete žádné překážky, na jejichž nedostatek se drtivá většina skejťáků marně vymlouvá.

 
 
 
 
 Na začátek bychom si mohli vysvětlit rozdíl mezi manualem a wheeliem. Wheelie je, když jedete po nějaký ploše, zvednete prkno na zadní kolečka a chvíli jedete po zadních. Manual je, když uděláte nějaký trik (ollie, shove-it, flip) a dopadnete na zadní kolečka a jedete ve wheelie. Rozumíte tomu, ne?

 
 
 
 
 Jízdu po zadních kolečkách je dobré umět hned z několika důvodů. V první řadě vás naučí balanc, který potřebujete například i při obyčejném ollie nebo stand-up grindu. Dále vás donutí mít na prkně správný postoj, který je důležitý. Hodně pokročilých skaterů stále stojí špatně a negativně to ovlivňuje jejich další sk8 tvorbu. Správný postoj vypadá tak, že na prkně stojíte bokem a ruce máte rozpažené, aby se vám dobře vyrovnávalo. Když to tak uděláte, tak v manuálu ujedete třeba kilometr. Máte-li naopak postoj nesprávný, prkno se vám začne přetáčet různě do strany, vy se budete zbytečně cukat a nic neujedete.

 
 
 
 
 Pro začátek nemusíte hned na něco skákat jako náš figurant, ale stači když si najdete nějakou rovinku s dobrým povrchem. Ať už se do manuálu dostanete jakkoliv, teď záleží jak budete vyrovnávat. Do balancování je třeba zapojit nejen ruce, ale i trup. Všimněte si rozdílu dvou obrázků, kdy zrovna Vašek jede v manuálu na stole. Je to jakoby jste měli někde v oblasti pupíku osu kolem které vyvažujete. Umožňuje vám to pod sebou volně pohybovat prknem dopředu a dozadu tak, aby vám to nepodjelo. Pro úplný začátek si to můžete vyzkoušet i na místě bez jízdy. Zjistíte, že prkno se pod vámi pohybuje podle toho, jak se pohybuje vaše vrchní část těla. A to je ten princip, o který tu jde.

 
 
 
 
 Pro větší přesvědčivost můžete manuálek ukončit olíčkem nebo nějakým jiným trikem, variací na tohle téma je nespočet. Takže neváhejte, život je krátký a umění dlouhé.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář