Jdi na obsah Jdi na menu
 


Florball

13. 12. 2008

Florbal

Florbal
Nadřazené odvětví
není
Disciplíny
mezinárodně dle pravidel IFF, klainfeld (3+1, Švýcarcko)
Vrcholné soutěže
Mistrovství světa 1991
'  
'  
'  
'  
Mezinárodní federace
Název: Mezinárodní florbalová federace (IFF)
Založena: 1986
Web: www.floorball.org
Národní svaz
Název: Česká florbalová unie
Založen:  
Web: www.cfbu.cz
Související stránky
Kategorie:Florbal
Portál:Sport

Florbal je kolektivní halový sport podobný pozemnímu hokeji. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů s lehkým dutým plastovým míčkem. Z každého týmu může být na hřišti v jeden moment maximálně pět hráčů v poli a jeden brankář. Hráči mají speciální florbalové hole a snaží se vstřelit protivníkovi gól. Brankáři hůl nemají.

Obsah

[editovat] Historie florbalu

I když Florbal vznikl původně v USA, je za kolébku tohoto sportu považováno Švédsko. Zde se v 70. letech 20. století začal, pod názvem innebandy hrát organizovaně a rychle si získal obrovskou popularitu. Další zemí, kde si hra brzo získala popularitu bylo Finsko (pod názvem saalibandy) a Švýcarsko (unihockey). S rozdílnými názvy se také mírně lišila pravidla, největší rozdíl byl ve švýcarské verzi, kde i brankář používal hokejku. Ke sjednocení pravidel došlo v roce 1986 v souvislosti se založením Mezinárodní florbalové federace.

Švédsko udává směr ve vývoji dnešního florbalu a má nejvíce registrovaných florbalistů na světě Česká florbalová unie je z hlediska počtu členů na třetím místě za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary.

Zajímavostí je, že děrovaný míček nevynalezli Švédové, Finové ani Švýcaři, ale Američané, kteří používali plastový děrovaný míček ke trénování baseballu; tento míček byl původně přibližně dvakrát větší.

[editovat] Švýcarský florbal

Ve Švýcarsku šli svou cestou. Hlavním rozdílem bylo to, že brankář měl hokejku, jako má brankář v hokeji. Ve Švýcarsku hrají „velký florbal“ (Grossfeld) pouze v nejvyšších soutěžích. V nižších soutěžích se hraje tzv. Kleinfeld – malý florbal, kde v poli hrají pouze 3 hráči (plus brankář). Kleinfeld hraje převážná většina florbalistů v nižších soutěžích. Švýcaři k tomuto rozdělení přistoupili asi také proto, že ve Švýcarsku není dostatek velkých hal (40x20 m).

[editovat] Současný světový florbal

Florbalový míček
Florbalový míček

I dnes už ve Švýcarsku brankáři hokejku nemají, protože existují mezinárodní pravidla florbalu stanovená Mezinárodní florbalovou federací IFF (International Floorball Federation). IFF vznikla v roce 1986, mezi zakládající země patřilo Švédsko, Finsko a Švýcarsko. V součastnosti tvoří IFF přes 40 zemí, mezi které patří i Nigérie nebo Pákistán. Česko, respektive ČFbU, se stalo členem v roce 1993, kdy měla IFF osm členů.

[editovat] Jak se hraje

Na hřišti 20×40 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť. Hraje se na 3× 20 minut, přestávky mezi třetinami jsou 10 minut.

Hráči v poli mohou míček odehrát pouze hokejkou, zároveň však není přípustné hrát hokejkou nad úrovní kolen. Lze miček odkopnout nebo zpracovat i nohou, ale přihrávka nebo vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán jako dříve – hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo výskok je zakáný. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoli částí těla nebo chytat do rukou, pokud stojí ve vymezeném brankovišti.

Některé země ve svých soutěžích zkoušejí nová pravidla.

[editovat] Výstroj a výzbroj

  • Dělí se na výstroj brankáře a výstroj hráče v poli:
  • Atest florbalového vybavení: hole, brankářské masky, mantinely, míčky, branky
  • Florbalová hůl: délka 70-105cm, tvrdost 21,5-42mm (21,5mm nejtvrdší, 42mm nejměkčí)
  • Obuv: nejlepší je určená přímo pro florbal
  • Chrániče: se používají pouze na holeně
  • Míčky: v různých barvách, v ČR povolen jen bílý a „vanilkový“
  • Doplňky: nátepníky, čelenky, vaky na hokejky, tašky atd.

[editovat] Přehled nejlepších florbalových českých klubů

(týmy, které hrály v sezóně 2006-2007 Fortuna extraligu mužů)

Česká florbalová unie má v současnosti 367 registrovaných oddílů (stav k 30.6.2007)

Týmy z nižších lig:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář